Polsko – niemiecka wymiana młodzieży Lubasz – Sottrum

2017-05-17

Aktualizacja:

2017-05-17 09:07

Współpraca między Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu  i niemiecką szkołą Schule an der Wieste – Oberschule w Sottrum istnieje już od 2002r. i  jest stale pogłębiana poprzez wzajemne spotkania.

 

W dniach od 7 do 12 maja 2017r. w Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu miała miejsce wizyta zaprzyjaźnionych gości z Niemiec. W tym roku Lubasz odwiedziła grupa 21 uczniów

Współpraca między Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu  i niemiecką szkołą Schule an der Wieste – Oberschule w Sottrum istnieje już od 2002r. i  jest stale pogłębiana poprzez wzajemne spotkania.

 

W dniach od 7 do 12 maja 2017r. w Gimnazjum im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu miała miejsce wizyta zaprzyjaźnionych gości z Niemiec. W tym roku Lubasz odwiedziła grupa 21 uczniów

i uczennic z Sottrum wraz z opiekunkami. Koordynowaniem wymiany ze strony niemieckiej zajmowali się Simone Behrens i Melitta Zimmermann. Ze strony polskiej z kolei Izabela Skórcz oraz Agnieszka Wieczorek.        

 

Realizacja projektu wymiany była możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Samorządu Gminy Lubasz, Rady Rodziców oraz pomocy Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu, ośrodka szkoleniowo – rekreacyjnego Portus oraz dzięki Agencji Ubezpieczeniowej Natalii Kazińskiej-Helak.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy również do polskich rodzin, które gościły pod swoimi dachami młodzież niemiecką oraz do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji wizyty młodzieży niemieckiej w Lubaszu.

 

Głównym celem programu było kontynuowanie wcześniej zawartych znajomości, nawiązywanie nowych kontaktów między młodzieżą, popularyzowanie oraz poszerzanie wśród młodych ludzi wiedzy na temat Niemiec i Polski, rozwijanie kompetencji językowych naszych uczniów, motywowanie do nauki języków obcych,  rozbudzanie ciekawości, otwartości oraz tolerancji wobec kultury niemieckiej.

 

Hasło przewodnie  tegorocznej wymiany brzmiało „Cooltura łączy ludzi”.

 

Na cały tydzień przygotowano dla uczestników z obu krajów wiele atrakcji.                 

 

W niedzielę po prawie 10 godzinnej podróży dotarli do nas goście z Sottrum. Tego dnia nastąpiło krótkie nieoficjalne powitanie grupy niemieckiej przez grupę polską oraz zakwaterowanie u rodzin goszczących.

 

W poniedziałek młodzież niemiecka miała okazję zwiedzić nasze lubaskie gimnazjum. Uczniowie

z Niemiec zostali również zapoznani z polskim systemem szkolnictwa oraz walorami turystycznymi gminy Lubasz

i okolic. Wzięli udział w zabawach integracyjnych oraz w tworzeniu „coolturalnej” pocztówki z Lubasza podczas warsztatów plastycznych. Tego dnia miało również miejsce oficjalne powitanie grupy niemieckiej przez dyrektora szkoły panią Monikę Oleszczak, grono pedagogiczne oraz Wójta Gminy Lubasz - pana Marcina Filodę. Nie był to jednak koniec niespodzianek  przewidzianych na ten dzień. Młodzież zwiedziła bowiem jeszcze Lubasz i obiekty sportowe na jego terenie. Ponadto wzięła udział w szeregu warsztatów przygotowanych przez polskich nauczycieli

i uczniów. Równolege odbywały się warsztaty muzyczne – prowadzone przez p. Rolanda Magdziarza, warsztaty teatralne, które organizowała p. Monika Kawka, warsztaty taneczne, które wspaniale poprowadziła nasza uczennica Aleksandra Konieczka oraz warsztaty z języka migowego znakomicie poprowadzone również przez naszą uczennicę Gabrielę Ewert. Wszyscy fantastycznie pracowali, bawili i uczyli się podczas wyżej wymienionych warsztatów. Dzień zakończyliśmy nauką poloneza, którą kierowała p. Krystyna Graczyk.

 

Następnego dnia z samego rana młodzież wraz z opiekunkami niemieckimi i polskimi: p. dyrektor Moniką Oleszczak,

p. Agnieszką Wieczorek i p. Izabelą Skórcz udała się na wycieczkę do Poznania. Goście z Niemiec mieli okazję zwiedzić i poznać to piękne miasto. Ważnym elementem wycieczki była wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania, położonym w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki,  gdzie uczniowie mogli obejrzeć pokazy wypieku Rogali Świętomarcińskich

wraz z elementami gwary i historii Poznania, wspólnie  przygotować ciasto na  Rogale Świętomarcińskie przy użyciu tradycyjnych narzędzi oraz posmakować tych przepysznych specjałów. Na zakończenie pokazu uczestnicy otrzymali certyfikaty czeladnicze oraz mogli zakupić szereg oryginalnych pamiątek związanych z Rogalami i Poznaniem.

 

Punktem kulminacyjnym dnia miał być pobyt nad jeziorem Malta, ale w związku z deszczową i zimną pogodą, która zresztą niemal przez cały tydzień nam towarzyszyła, postanowiliśmy pojechać pograć w kręgle i podzieleni na kilka zespołów, toczyliśmy rozgrywki o zwycięstwo. Tego popołudnia nie brakowało śmiechu i dobrej zabawy.

 

W środę odbyła się kolejna całodniowa wycieczka do Poznania pod opieką p. Izabeli Skórcz,

p. Agnieszki Wieczorek i p. Alicji Łyczykowskiej oraz oczywiście nauczycielek z Niemiec. Na ten dzień zaplanowano również mnóstwo atrakcji. Niezwykle ciekawym przeżyciem dla wszystkich były pokazy charakteryzatorskie w formie warsztatów w Teatrze Nowym. Uczniowie mogli doświadczyć teatralnej metamorfozy oraz poznać pracę charakteryzatorki. Równie interesujący był również pobyt tego dnia w Parku Trampolin (Jump Arena), gdzie uczestnicy mogli „wyskakać się” za wszystkie czasy

 i skorzystać z wszelkiego rodzaju trampolin, koszy do wsadów i basenów z gąbkami. Przedostatni dzień naszej wymiany spędziliśmy w Lubaszu. W szkole uczniowie obu grup kontynuowali swoje zmagania na warsztatach taneczno-muzyczno-teatralnych oraz sprawdzili swoje możliwości wokalne podczas przygotowanego dla nich międzynarodowego „Karaoke Show”. Następnie odbył się uroczysty apel z okazji  Dnia Europy i Konkurs Piosenki „Eurowizja”, na zakończenie których uczestnicy wymiany mieli okazję zaprezentować efekty działań wypracowane w trakcie szeregu warsztatów oraz wspólnie zatańczyć coraz bardziej popularną „Belgijkę”. Około godziny 15:00 pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów rodzin goszczących, by zebrać energię i przygotować się do pikniku rodzinnego

w kawiarni Relaks nad jeziorem w Lubaszu. Na pikniku spotkały się rodziny goszczące, uczniowie i nauczyciele i miała miejsce wspaniała integracja, znakomita zabawa, wymiana wrażeń i wspomnień z minionych dni.

 

Czas wymiany upłynął tak szybko, że nikt nie mógł uwierzyć, że nadeszła pora, by się pożegnać.

W piątek, około godziny 9.00, oficjalnie pożegnaliśmy grupę  uczniów i opiekunów z zaprzyjaźnionej

z nami szkoły niemieckiej. Rozstanie było dla wszystkich i każdego z osobna bardzo trudne i jak zwykle nie obyło się bez łez. Wspomnienia z tegorocznej wymiany pozostaną na pewno bardzo długo w naszej pamięci. Podczas trwania programu zostały bowiem pokonane bariery językowe, pogłębione, bądź też nawiązane, nowe znajomości i indywidualne przyjaźnie.

 

Teraz pozostaje nam tylko z niecierpliwością i utęsknieniem czekać na kolejne wspólne spotkanie za rok,

tym razem w Sottrum.

 

Izabela Skórcz

Agnieszka Wieczorek

 

źródło: lubasz.pl

Dodaj komentarz